Trh cestovního ruchu a předpoklady rozvoje cestovního ruchu
Postavení cestovního ruchu v národním hospodářství (spotřeba, tvorba hodnoty, multiplikační efekt, zaměstnanost, regionální rozvoj,platební bilance státu, mimoekonomické funkce cestovního ruchu)
Vývoj cestovního ruchu v České republice a ve světě
Orgány a organizace cestovního ruchu v České republice
Služby cestovního ruchu
Služby pasových a celních orgánů. Zákon č. 326/1999 Sb. o pobytu cizinců na území České republiky
Normy Evropské unie pro oblast cestovního ruchu
Právní úprava cestovního ruchu v České republice, Zákon č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikaní v znění pozdějších předpisů, Zákon č. 89/2012 Sb. – Občanský zákoník, Ochrana spotřebitele v cestovním ruchu, Zákon č. 159/1999 Sb. o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu v znění pozdějších předpisů
Pojištění v cestovním ruchu
Rozvojové programy v cestovním ruchu
Doporučená literatura
Linderová, I. (2013). Cestovní ruch – základy a právní úprava. Jihlava: Vysoká škola polytechnická Jihlava.
Linderová, I. (2015). Cestovní ruch. Teoretická a právní východiska. Praha: Idea Servis.
Gúčik, M. (2010). Cestovný ruch. Úvod do štúdia. Banská Bystrica: Slovak-Swiss Tourism
Orieška, J. (2010). Služby v cestovním ruchu. Praha: Idea Servis.
Goeldner, Charles L. a Ritchie, Brent J. R. (2012). Tourism. Hoboken: John Wiley and Sons.
Zuelow, Eric G. E. (2016). A history of modern tourism. London: Palgrave.
Zákon č. 89/2012 Sb. - Občanský zákoník
Anotace
Cílem předmětu je vybavit studenty základními znalostmi o problematice cestovního ruchu, jeho terminologii a organizaci. Problematika dále zahrnuje základní právní předpisy pro oblast cestovního ruchu v České republice a základní normy platné v cestovním ruchu v Evropské unii. Cvičení jsou zaměřená na podrobnější rozebrání dotčených legislativních předpisů, dále se zaměřují na podrobnější probrání ekonomických aspektů cestovního ruchu formou prezentací a seminárních prací. Znalosti: Student umí definovat a vysvětlit základní pojmy cestovního ruchu, umí vysvětlit postavení a význam cestovního ruchu v národním hospodářství, umí vyjmenovat a popsat nejdůležitější orgány a organizace cestovního ruchu v České republice a ve světě. Student umí vyjmenovat základní právní předpisy a koncepční dokumenty v oblasti cestovního ruchu a umí vysvětlit jejich dopad na řízení cestovního ruchu a na poskytování jednotlivých služeb (Živnostenský zákon, Občanský zákoník, Zákon o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu, Zákon o ochraně spotřebitele, Koncepce státní politiky cestovního ruchu ČR, základní legislativa EU pro oblast cestovního ruchu aj.). Student umí vyjmenovat předpoklady pro rozvoj cestovního ruchu a umí zhodnotit předpoklady České republiky. Student umí vyjmenovat a popsat specifika služeb cestovního ruchu. Student umí podrobně popsat služby pojišťovací, celní a pasové. Dovednosti: Student umí pracovat se základními legislativními předpisy týkajícími se cestovního ruchu v České republice a ve světě. Je schopen vyhledávaní a analýzy ekonomických dat souvisejících s cestovním ruchem (podíl cestovního ruchu na HDP, zaměstnanosti, návštěvnost, spotřební výdaje). Obecné způsobilosti: Student se orientuje v problematice současného cestovního ruchu, průběžně sleduje a vyhodnocuje situaci v oboru v českém i mezinárodním kontextu.