Rozdělení pracovních režimů parametrických prvků – aktivní (lineární a nelineární) a spínací. Příklady aplikací aktivního režimu lineární (malé signály) – zesilovače a jejich rozdělení, nelineární – směšovače, modulátory, atd. Zpětná vazba.
Operační zesilovač ideální a reálný, parametry, stabilita OZ, kmitočtová kompenzace, obvodové aplikace, operační sítě (lineární a nelineární).
Moderní funkční bloky (OTA, CFA, CC, TIA aj.) a jejich aplikace.
Tranzistor jako spínač, spínání rezistivní a induktivní zátěže. Diody a tranzistory ve spínacím režimu. Obecné vlastnosti spínače – parametry posouzení kvality, energetické poměry udržení stavu sepnutí a rozepnutí, příklady reálných spínacích obvodů.
Speciální spínací prvky: diak, tyristor, triak, IGBT.
Metody analogového zpracování signálu, poměr signál - šum, návrh analogových filtrů, synchronní a kvadraturní detekce signálu
Doporučená literatura
Krejčí, I.: Elektronické podpory přednášek xELE2. Disk S, složka Krejci / xELE2.
NEUMANN, P., UHLÍŘ J., ZEMÁNEK I. Elektronické obvody a funkční bloky 1. 2. Praha: vyd. ČVUT, 2005. ISBN 80-010-3281-7.
BRTNÍK, B., MATOUŠEK, D. Elektronické prvky. Praha: nakladatelství BEN - technická literatura, 2011. ISBN 978-80-7300-4.
Anotace
Předmět navazuje na předmět ELE 1, seznamuje studenty s vlastnostmi a parametry elektronických součástek pracujících ve spínacím a výkonovém režimu, s moderními funkčními bloky a jejich aplikacemi, především s operačním zesilovačem. Druhá část předmětu je věnována dalším elektronickým obvodům: tvarovače, funkční měniče, generátory neharmonických signálů, klopné obvody, převodníky a spínané zdroje. Jsou vysvětleny principy a vlastnosti obvodů pro převod signálů mezi analogovým a číslicovým světem. Vysvětleny jsou základní principy činnosti těchto obvodů a ukázána jsou různá zapojení.