Definice, obsah fyziologie, mechanismy udržující homeostázu organismu. Buňka a její součásti. Genetická podmíněnost fyziologických funkcí.
Fyziologie oběhového systému. Malý a velký krevní oběh, srdeční akce, vlastnosti myokardu, elektrické jevy na srdci, řízení srdeční činnosti, cévní systém, řízení krevního oběhu, lymfatický oběh.
Fyziologie krvetvorby. Produkce krvinek v kostní dřeni. Krevní srážení.
Fyziologie vylučovacího systému. Glomerulární filtrace a perfúze ledvin. Glomerulární a tubulární funkce nefronu, funkce vývodných cest močových. Regulace funkce ledvin. Složení a vlastnosti moče, funkční ledvinové zkoušky.
Fyziologie žláz s vnitřní sekrecí. Mechanismus účinku hormonů. Hypothalamo-hypofyzární systém, štítná žláza, příštitná tělíska, nadledvinky, pankreas, hormony GIT, regulace tvorby hormonů-mechanismus účinku.
Fyziologie reprodukčního systému. Mužský a ženský reprodukční systém, hormonální regulace jeho funkce.
Těhotenství, porod, laktace.
Fetální oběh, oběh novorozence a jeho dýchání
Fyziologie trávícího systému. Fyziologie trávící trubice, jater, pankreatu, žlučníku, trávení a vstřebávání živin.
Fyziologie metabolismu tuků, cukrů a bílkovin.
Fyziologie smyslových orgánů. Svalová soustava. Zrakové-sluchové-čichové-chuťové-kožní ústrojí, nervosvalový přenos, svalová kontrakce, svalová práce, elektrofyziologie svalové činnosti
Fyziologie centrálního a periferního nervového systému. Reflex, receptor a nervové vlákno, synapse, vegetativní nervový systém, funkce jednotlivých částí.
Doporučená literatura
Wilhelm Z. Stručný přehled fyziologie člověka pro bakalářské studijní programy. Vyd. 1. Brno : Masarykova universita v Brně, 2005. ISBN 80-210-2837-8, 115 s.
Rokyta R. a kol. Fyziologie pro bakaláře. ISV, Praha 2000 (2008 přepracované a doplněné vydání).
Anotace
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Navazuje na poznatky získané v anatomii.Seznamuje s obecnou i speciální fyziologií v adekvátním rozsahu.
Předmět je součástí komplexu základních studijních předmětů. Svým obsahem navazuje na poznatky získané v anatomii. Seznamuje s fyziologií jednotlivých orgánových systémů a organismu jako celku se zaměřením na gynekologicko-porodnickou fyziologii. Na získané poznatky navazuje předmět patologická fyziologie. V tomto předmětu studující získávají vědomosti pro vyhodnocování zdravotní péče v příslušném oboru a pro činnosti s touto zdravotní péčí související.
Cíl:
Cílem předmětu je vybavit studenta vědomostmi pro vyhodnocování zdravotní péče v příslušném oboru a pro činnosti s touto zdravotní péčí související. Seznámí se s fyziologií jednotlivých orgánových systémů a organismu jako celku se zaměřením na gynekologicko-porodnickou fyziologií.
Znalosti:
Student zná a pochopí zákonitosti fyziologických dějů v organismu člověka – zejména dýchací a trávicí soustavy a krevního oběhu.
Dovednosti:
Student popíše regulační mechanismy v organismu, popíše fungování nervového a endokrinního systému, umí analyzovat a příčinné děje v organismu a popsat fyziologii výživy, stárnutí nebo obranných mechanismů těla.
Obecné způsobilosti:
Student ovládá poznatky z oblasti fyziologie, které uplatní v předmětech patologie a jiných klinických oborech.